Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

h

Formularz rekrutacyjny

Odwiedź nas na
FaceBook’u!

W dniu 05 marca b.r. uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy Zespołu Szkół Bydgoskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ciechanowie wraz z Jednostką Strzelecką 1122 Ciechanów i 5 Mazowiecką Brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej w Ciechanowie zorganizowała Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.
Odbył się on pod honorowym patronatem starosty Jana Andrzeja Kaluszkiewicza.
Strzelcy z JS 1122 jako organizatorzy czuwali nad bezpieczeństwem biegaczy oraz świadczyli wszelką pomoc w przygotowaniach do biegu. Niektórzy z Naszych strzelców także pobiegli aby upamiętnić poległych bohaterów , którzy zginęli za Wolną Polskę.
Bieg odbył się na dystansie 1963 metry. Jest to bowiem rok śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Był on ostatnim poległym w boju partyzantem partyzantki antykomunistycznej na terenie Polski. Spędził w niej łącznie 24 lata (1939–1963).
Tym ludziom należy się pamięć i nie możemy o nich zapomnieć, bowiem oddali to co mieli najcenniejsze-swoje życie.
Bardzo dziękujemy za możliwość współpracy z Zespołem Szkół BZDZ, żołnierzom 5 MBOT w Ciechanowie oraz wszystkim mieszkańcom miasta i okolic za przybycie.
 

 

Od godz. 10.00 rozpoczęło pracę biuro Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych . Zgłosiło się 67 uczestników.  Wydarzenie było chronione przez funkcjonariuszy Komendy Policji w Ciechanowie oraz wsparte przez Komendę Powiatową Straży Pożarnej.
Uroczystość prowadził dyrektor Dariusz Mosakowski. Wśród gości zostali powitani m.in. Wicestarosta Marek Marcinkowski, były dyrektor Jan Starczewski i była dyrektor Bogumiła Wejs. Wciągnięcie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu narodowego podkreśliło podniosły i patriotyczny charakter wydarzenia.
Punktualnie o godz. 12.00 wystartowała pierwsza grupa uczestników Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w kategorii: goście. Następnie pobiegła młodzież. Nie zabrakło dopingujących rodziców i nauczycieli.
Po biegu wręczono medale zwycięzcom.🏅🥈🥉 Dekoracji dokonał pan wicestarosta Marek Marcinkowski. 🏆
Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy.
Wszyscy uczestnicy wydarzenia mogli poczęstować się smaczną wojskową grochówką.